Aynadaki Hançer - Zigetvar'ın Düşüşü

Yazarlar
Csaba Ujkery
20,00 %30
14,00

Kitap Açıklaması

Zigetvar doğumlu Macar yazar, emekli ceza hakimi, mahkeme başkanı Csaba Ujkery'nin 1985'ten bu yana düzenli olarak edebi eserleri vayımlanmaktadır. Günümüze değin 120 öyküsü ve içlerinden 10'u tarihi roman olan 13 kitabı yayımlandı. Olayları gerçeğe sadakatle izleyen ve esaslı tarihsel bilgi temelinde yazılmış olan kitapları, Macar edebiyat dünyasında tarih sevenlerin aradığı kitaplardan olmuştu.

Bu kitap, 1530-1566 yılları arasında büyük çarpışmaların meydana geldiği, birbirini takip eden dört kuşatma döneminde duvarlara yapılan saldırı ve savunma harekatlan sırasında aşar yukarı 50.000 Macar ve Türk yiğidin hayatını kaybettiği Zigetvar'dan bahseder. Aralarında, döneminin en seçkin askeri liderlerinden kale komutanı Kont Mikloş Zrinyi de vardı ve büyük fatih Kanuni Sultan Süleyman da burada yummuştu hayata gözlerini, iç organları da burada defnedilrnişti.

Okuyucunun elinde tuttuğu bu kitap, 1683-1689 yıllarını kapsayacak şekilde Zigetvarlı Türklerin son günlerini anlatmaktadır. 123 yılın ardından gelen uzun bir ablukanın ıstırabını yaşayıp, büyük can kayıplarını takiben kaleyi Gabriel Vecchi'nin kuşatma ordusuna teslim etmek zorunda kalmıştır Dizdar Hasan Bey. Kitaptan ayrıca, Macar'ın tarihi hafizasının, bir zamanlar yurtlarında yaşayan Türkleri nasıl kaydettiğini, nasıl yaşadıklarını, inançlannın, geleneklerinin nasıl olduğunu, büyük babalarının da doğmuş olduğu ve yurdan olarak kabul ettikleri bu topraklardan ayrılmak zorunda kaldıklannda neler hissetrniş olabileceklerini de öğrenebiliyoruz. Roman, torunları barış içinde ellerini birbirlerine uzatan galiplerin ve mağluplann anısına dikilmiş manevi bir anımı-.

Künye

Basım Yılı
2013
Kapak Türü
Karton
Sayfa Sayısı
455
Basım Yeri
Ankara
Kağıt Türü
1. Hamur
Soru Sayısı
Baskı Sayısı
1
Ebat
13.5x21cm
ISBN
9786054733255
Dil
Türkçe

Yorumlar

Kitap Puanı:
Henüz yorum yapılmadı!
Aynadaki Hançer - Zigetvar'ın Düşüşü Yorumları: (0)
0
0
0
0
0

Paylaş