Küçük Yerler Büyük Meseleler : Sosyal ve Kültürel Antropoloji

Yayınevi
Atıf Yayınları
50,00 %45
27,50

Kitap Açıklaması

Pasifik Adalarında Kuzey Kutuplarına kadar oldukça geniş bir yelpaze gezinen bu kitap, sosyal yaşama ve kültüre dair son derece zengin bir küresel çeşitliliği barındırmaktadır. Benzer nitelikteki diğer kitaplardan farklı olarak küçük-ölçekli toplumlar üzerine yapılmış klasik çalışmalardan hareketle milliyetçilik, tüketim, İnternet gibi çağdaş dünyanın olgularını da analize tabi tutarak, ‘klasik’ ve ‘çağdaş’ antropolojiyi birbirine bağlaması bakımından önemli bir boşluğu doldurmaktadır. Bu yönüyle, karmaşık modern toplumlar üzerine yapılan antropolojik çalışmaları bir adım ileri taşımaktadır.

Antropoloji ‘ötekileri’ ele almaktadır fakat aslolarak kendimizle ilgilidir. Antropolojik çalışmalar, kendi varoluşumuz üzerine yeni bir şekilde düşünmemize imkan veren bir ayna, bir pencere, bir karşılaştırmadır. Trobland adalarındaki yaşama dair yapılan betimlemeler bize, kendi toplumumuzun ‘tek makul olan’ olmadığını hatırlatır. Ndembular, Inutler ve Dogonlar, bizim bütün hayatımızın çok daha farklı da olabileceğini gösterebilirler ve hatta nasıl farklı olmuş olabileceğini de. Bütün bunlar bizi, kendimiz ve kendi toplumumuz hakkında temel sorular sormaya zorlar. Ve bazen bu sorular, hayatımızı bütünüyle yeniden düşünüp, sorgulamamıza ve derinlere inen eleştirilerle sil baştan kurmamıza yol açar.


"Benim için bu kitap, bir insan için olabilecek en doyurucu – ve kesinlikle en uzun – bir yolculuğa çağrıdır. Okuyucuyu, Amazonların rutubetli yağmur ormanlarından Kutuplardaki soğuk yarı-çöllere; Manhattan’ın gökdelenlerinden Sahel’deki çamur kulübelerine; Yeni Gine’nin dağlık bölgelerindeki köylerden gününüz Afrikasının şehirlerine götürmektedir. Antropoloji, belki hayatın anlamı sorusuna cevap getirmektedir fakat en azından bize, yaşamı anlamlı kılmanın pek çok yolu olduğunu gösterebilir. Cevaplar verilmiyorsa bile, hiç değilse sorulara çok yakın olduğumuz hissi vererek hep bir arayış duygusuyla yaşamamızı sağlayıcı olmaktadır."

Thomas Hylland Eriksen

Künye

Basım Yılı
2021
Kapak Türü
Karton
Sayfa Sayısı
519
Basım Yeri
Ankara
Kağıt Türü
2. Hamur
Soru Sayısı
Baskı Sayısı
1
Ebat
13.5x19.5cm
ISBN
9789944722667
Dil
Türkçe

Yorumlar

Kitap Puanı:
Henüz yorum yapılmadı!
Küçük Yerler Büyük Meseleler : Sosyal ve Kültürel Antropoloji Yorumları: (0)
0
0
0
0
0

Etiketler

Paylaş