Din Sosyolojisine Giriş - Klasik ve Çağdaş Kuramlar

Yayınevi
Atıf Yayınları
35,00 %30
24,50

Kitap Açıklaması

Din sosyolojisi son yıllarda gerek akademi içinden ve gereksede akademi dışından gelen din sosyologlarının katkılarıyla gözle görülebilir ilerleme kaydetmektedir. Her bilim dalı kendine özgü konusu ve araştırma metotlarıyla sınırlarını muhafaza eder ve özellikle ürettiği kuramlarla özgünlüğünü, işlevselliğini devam ettirir. Sosyolojik bakış açısı, ya doğrudan bir kuramdan hareket ederek ya da bir kurama muhalefet ederek konuşmayı ifade eder.

Bu çerçevede elinizdeki eserin Türkçe'ye kazandırılmasındaki en büyük motivasyonlarımızdan birisi, onun din sosyolojisinin temel tartışma alanlarından hareketle klasik ve çağdaş din sosyolojisi kuramlarını incelemesi olmuştur.

Eserde, özellikle mevcut din sosyolojisi kitaplarında yer verilen Comte, Marx, Durkheim ve Weber'e ait klasik kuramlar yanında, Habermas'tan, Faucult'a, Bourdieu' dan, Baudrillard'a kadar pek çok çağdaş kuramcıya yer verildiği görülmektedir. Bu özelliğiyle çalışmanın, özellikle lisans ve lisansüstü düzeyinde çağdaş kuramlar ışığında bir din sosyolojisi yapma imkanı sunacağına inanıyoruz. Kuşkusuz buradaki amaç sadece çağdaş kuramların bir özetini vermek değildir. Aksine temel amacımız bunların sağladığı kavramsal zenginlikten hareketle kendi toplumsal sorunlarımızı daha iyi anlamak ve böylece onlara daha gerçekçi çözüm önerilerini üretebilmektedir.

Künye

Basım Yılı
2020
Kapak Türü
Karton
Sayfa Sayısı
408
Basım Yeri
Ankara
Kağıt Türü
1. Hamur
Soru Sayısı
Baskı Sayısı
1
Ebat
13.5x21cm
ISBN
9786055515287
Dil
Türkçe

Yorumlar

Kitap Puanı:
Henüz yorum yapılmadı!
Din Sosyolojisine Giriş - Klasik ve Çağdaş Kuramlar Yorumları: (0)
0
0
0
0
0

Paylaş